Start » Diagnostyka obrazowa » Rentgenodiagnostyka (RTG)

Rentgenodiagnostyka (RTG)

65-547-69-98
65-520-80-14
506-227-451 tomografia@ventriculus.pl
mammografia@ventriculus.pl

Czym jest badanie rtg?

Prześwietlenie rentgenowskie to nieinwazyjne i bezbolesne badanie diagnostyczne, wykorzystujące promienie rentgenowskie. Badanie polega na przechodzeniu przez wybraną część ciała badanego kontrolowanych dawek promieniowania rentgenowskiego (X) wytwarzanego w lampie rentgenowskiej. Zdjęcia RTG są najczęściej stosowaną metodą obrazowania. Najczęściej wykorzystuje się je do wszelkiego typu obrazowania klatki piersiowej oraz stanowią badanie wyjściowe w każdym przypadku badania układu kostnego w celu oceny ewentualnych złamań lub chorób zwyrodnieniowych/zapalnych stawów.

Nasza pracownia wyposażona jest w ucyfrowiony system obrazowania, w związku z czym detektorem promieniowania nie jest klisza, ale specjalny detektor cyfrowy. Obraz ten zostaje przesłany na konsolę roboczą, a następnie na monitory diagnostyczne o wysokiej rozdzielczości, gdzie lekarz radiolog dokonuje oceny.

Wynik badania dostępny jest w postaci opisu słownego oraz nagranej płyty CD.

Jak wygląda badanie rtg?

  • W czasie badania pacjenta ustawia się między źródłem promieniowania rentgenowskiego a detektorem, zgodnie z zasadami pozycjonowania dla prześwietlania danej części ciała.
  • Technik specjalnymi blendami, znajdującymi się w aparacie, ogranicza pole źródła promieniowania do wybranego fragmentu (zgodnie ze skierowaniem). U osób znajdujących się w wieku rozrodczym stosowane są indywidualne osłony przed promieniowaniem rentgenowskim.
  • Pacjent proszony jest o zdjęcie okrycia wierzchniego oraz usunięcie wszelkich metalowych elementów znajdujących się w naświetlanym obszarze.
  • Badanie trwa kilka minut.
  • W zależności od badanego narządu, pacjent proszony jest o wstrzymanie oddechu, po czym technik wykonuje ekspozycję i badanie jest zakończone.

Jak przygotować się do badania rtg?

Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania. Jedynie przed badaniem kręgosłupa lędźwiowego i miednicy stosuje się specjalną procedurę przygotowawczą.

Jak przygotować się do badania kręgosłupa lędźwiowego, jamy brzusznej, miednicy:

  • Na 48 godzin przed badaniem obowiązuje dieta lekkostrawna z wyłączeniem surowych jarzyn, owoców, ciemnego pieczywa, gazowanych napojów i soków owocowych, smażonych i tłustych mięs, grochu, fasoli, kapusty.
  • W dniu poprzedzającym badanie należy dodatkowo przyjąć np. Espumisan 3 razy dziennie po 2 kapsułki. Lekka kolacja najpóźniej o godz. 18:00.
  • O przewlekłych zaparciach należy poinformować lekarza kierującego, który w zależności od wskazań medycznych może zalecić zastosowanie preparatu przeczyszczającego.
  • W dniu badania należy pozostać na czczo: bez jedzenia i picia, należy przyjąć rano dwie kapsułki np. Espumisanu.
  • Nie palić papierosów, nie żuć gumy.
  • Należy przyjąć wszystkie leki przyjmowane na stałe.
  • Jeśli to możliwe, należy zadbać o poranne wypróżnienie.

Na każde badanie rtg (poza zdjęciem zęba) wymagane jest skierowanie.

Przeciwwskazania do badania

RTG wykonywane jest wyłącznie z polecenia lekarza, z uwagi na to, iż żadna dawka promieniowania nie jest obojętna dla zdrowia pacjenta. Przeciwwskazaniem do wykonania badania jest ciąża, zwłaszcza w trzecim trymestrze, oraz młody wiek pacjenta. U dzieci i młodzieży badanie rtg wykonywane jest wyłącznie w przypadku wysokiej konieczności. Ponadto, przeciwwskazana jest również częsta ekspozycja na promieniowanie.



finansowanie

  • osteoporoza profilaktyka
  • okulista - korekta wad
  • Pulmunolog
Strona używa plików cookie (tzw. ciasteczek). Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

ZNAJDŹ LEKARZA

lekarz w lesznie