Densytometria
65-547-69-98 65-520-80-14 |
506-227-451 | tomografia@ventriculus.pl mammografia@ventriculus.pl |
Czym jest densytometria?
Densytometria jest badaniem umożliwiającym wczesne wykrywanie zmian zachodzących w tkance kostnej. Jest to badanie rentgenowskie służące do oceny gęstości mineralnej kości, wykorzystywane najczęściej w diagnostyce osteoporozy. Badanie najczęściej wykonuje się w obrębie szyjki kości udowej i kręgosłupa w części lędźwiowej (L1-L4). Takie badanie wraz z oceną czynników ryzyka złamań stanowi podstawę do rozpoznania osteoporozy.
Nasze centrum dysponuje światowej klasy, stacjonarnym aparatem LUNAR PRODYGY z wiarygodną referencyjną bazą danych.
Uwaga! Małe aparaty na przedramię lub piętę służą jedynie do badań przesiewowych i nie stanowią podstawy do rozpoznania osteoporozy i tym bardziej do jej leczenia. Niekorzystny wynik takiego badania zawsze powinien być weryfikowany badaniem kręgosłupa lub szyjki kości udowej, a także bezpośrednią rozmową z lekarzem specjalistą na temat różnych czynników wpływających na wytrzymałość kości.
Wskazania do wykonania badania gęstości kości (BMD) u WSZYSTKICH BEZ WZGLĘDU NA PŁEĆ
- Osteoporoza w wywiadzie rodzinnym
- Monitorowanie leczenia osteoporozy
- Długotrwałe ograniczenia podaży wapnia (np. nietolerancja mleka, alergie)
- Złamania kości występujące po minimalnych urazach
- Nadużywanie alkoholu, palenie tytoniu, nadmierne spożycie kawy
- Przedłużające się unieruchomienie (ponad miesiąc)
- Brak aktywności fizycznej
- Choroby endokrynologiczne:
- cukrzyca, zespół Cushinga
- nadczynność tarczycy lub przytarczyc - Choroby reumatologiczne:
- reumatoidalne zapalenie stawów
- zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa
- toczeń rumieniowaty - Długotrwałe przyjmowanie leków: kortykosteroidów, przeciwzakrzepowych, hormonów tarczycy, przeciwpadaczkowych, przeciwwrzodowych
- Choroby nerek i dializoterapia, chemioterapia
- Nieprawidłowy lub wątpliwy wynik badania przesiewowego wykonanego małym niestacjonarnym aparatem
- Nadciśnienie tętnicze leczone blokerami wapnia
Jak wygląda badanie?
- Badanie trwa od kilku do kilkunastu minut.
- Jest zupełnie bezbolesne i nieszkodliwe dla zdrowia. Aparat rentgenowski emituje niewielką ilość promieniowania.
- Pacjent nie musi się rozbierać.
- W polu badania nie mogą jednak znaleźć się żadne metalowe części takie jak: suwaki, klamry od pasków, guziki, napy, ćwieki, biżuteria.
- Dla wygody pacjenta i jakości badania należy przyjść ubranym w strój nieograniczający ruchu i pozbawiony wyżej wymienionych metalowych elementów.
- Do badania należy położyć się na specjalnym stole/łóżku, w zależności od rodzaju badania trzeba przyjąć odpowiednią pozycję (np. na plecach lub na boku).
Ramię densytometru przesuwa się nad ocenianym fragmentem kośćca. Na ekranie komputera pojawia się obraz kości i dokonywany jest pomiar gęstości kości mineralnej. Wynik przedstawiony jest w formie wykresu oraz tabeli i podawany w g/cm2.
Jak przygotować się do badania?
Badanie nie wymaga przygotowania, jednak należy pamiętać o niezażywaniu preparatów zawierających wapń na dobę przed planowanym badaniem, ponieważ mogłoby to wpłynąć na fałszywy wynik badania.
Przeciwwskazania do densytometrii
Badanie gęstości kości wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie, a więc bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonania badania jest ciąża. Badania nie powinno się również wykonywać w ciągu dwóch dni od podania środka kontrastującego (np. po badaniu rezonansem magnetycznym lub po tomografii komputerowej z kontrastem).