Start » Laboratorium » Profilaktyka HCV

Profilaktyka HCV

Program bezpłatnych badań profilaktycznych jest skierowany do pełnoletnich mieszkańców miasta Leszna. Z programu będą mogły skorzystać osoby, które wypełnią ankietę dotyczącą oceny ryzyka zakażenia wirusem HCV. (do pobrania poniżej)
HCV (ang. Hepatitis C Virus) jest to wirus wywołujący wirusowe zapalenie wątroby typu C.
Typową cechą zakażeń powodowanych przez wirusy hepatotropowe jest uszkodzenie miąższu wątroby. Zakażenie wirusem HCV w odróżnieniu od pozostałych w większości przypadków przebiega bez charakterystycznych objawów i może ujawnić się po wielu latach trwania w postaci marskości lub raka wątrobowokomórkowego.
Najczęstszymi objawami są: osłabienie, przewlekłe zmęczenie, nadmierna senność, depresja, objawy grypopodobne: bóle mięśni, bóle stawów, stany podgorączkowe, utrata apetytu, nudności, wymioty, wzdęcia, zmniejszenie masy ciała, powiększenie wątroby i śledziony, świąd skóry, zażółcenie białkówek, zażółcenie skóry
Niestety powyższe objawy występują jedynie u niewielkiej ilości zakażonych osób. Około 80% osób zakażonych nie dostrzega u siebie żadnych szczególnych objawów choroby. Dlatego choroba jest trudna do rozpoznania.

Według badań epidemiologicznych szacuje się, że w Polsce wirusem HCV zakażonych jest ok. 200 tys. osób dorosłych (w zależności od badań zakres ten wynosi od 150 do 250 tys.), co oznacza, że wśród 100 dorosłych osób 1 osoba może być zakażona wirusem HCV. Niestety dostępne dane pokazują, że tylko co 10 dorosła osoba zakażona wirusem HCV wie o swojej chorobie.

Badania finasowane ze środków budżetowych miasta Leszna mają na celu pomoc w wykryciu i trafnym zdiagnozwaniu tej choroby, a co za tym idzie szybkie wdrożenie leczenia.

Nazwa dokumentu Pobierz
Ankieta - Profilaktyka HCV
Zgoda - Profilaktyka HCVfinansowanie

  • profilaktyka
  • Borelioza
  • OCT
  • HCV
  • Alergia
  • Baner 1
vasculife Yasumi

ZNAJDŹ LEKARZA

lekarz w lesznie