[zamknij komunikat]

W związku z najnowszymi zaleceniami NFZ i w trosce o zdrowie naszych Pacjentów od 16 marca czasowo ograniczamy do niezbędnego minimum działalność LCM Ventriculus w zakresie: planowanych pobytów w szpitalu w celu przeprowadzenia diagnostyki oraz zabiegów diagnostycznych, leczniczych i operacyjnych; prowadzenia rehabilitacji leczniczej; stomatologii, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, badań diagnostycznych wykonywanych ambulatoryjnie takich jak: tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, gastroskopia, kolonoskopia, USG oraz badań profilaktycznych i przeprowadzania szczepień.

Wszystkich Pacjentów umówionych w najbliższych dniach na wizyty prosimy o niestawianie się osobiście w naszej placówce. Pacjentów, którym pomoc w ww. zakresach będzie niezbędna, prosimy najpierw o kontakt telefoniczny, gdzie udzielona zostanie porada i ewentualnie wyznaczony będzie termin wizyty. Jednocześnie informujemy o możliwości otrzymania TELEPORADY, a także wystawienia e-zwolnienia i e-recepty.

Liczymy na Państwa wyrozumiałość w tej wyjątkowej dla nas wszystkich sytuacji oraz zachowania wszelkich zalecanych środków ostrożności. O wszystkich zmianach będziemy informować na bieżąco w komunikatach na FB i naszej stronie internetowej.


[zamknij komunikat]

Start » Diagnostyka obrazowa » Rentgenodiagnostyka (RTG)

Rentgenodiagnostyka (RTG)

Rentgen klasyczny jest to nieinwazyjne i bezbolsne badanie diagnostyczne, wykorzystujące promienie rentgenowskie. Badanie polega na przechodzeniu przez wybarną część ciała badanego (np. klatkę piersiową) kontrolowanych dawek promieniowania rentgenowskiego wytwarzanego w lampie rentgenowskiej. Promienie rentgenowskie przechodząc przez ciało człowieka docierają do detektora z różnym stopniem osłabienia. Stopień osłabienia promieniowania zależy od spoistości i rodzaju naświetlanych tkanek, co rejestrowane jest przez detektor.

Nasza pracownia wyposażona jest w ucyfrowiony system obrazowania, w związku z czym detektorem promieniowania nie jest klisza, ale specjalny detektor cyfrowy. Obraz ten zostaje przesłany na konsolę roboczą, a następnie na monitory diagnostyczne o wysokiej rozdzielczości, gdzie lekarz radiolog dokonuje oceny.

Wynik badania dostępny jest w postaci opisu słownego oraz nagranej płyty CD.

W czasie badania pacjenta ustawia się między źródłem promieniowania rentgenowskiego a detektorem, zgodnie z zasadami pozycjonowania dla prześwietlania danej części ciała. Technik specjalnymi blendami, znajdującymi się w aparacie, ogranicza pole źródła promieniowania do wybranego fragmentu (zgodnie ze skierowaniem). U osób znajdujących się w wieku rozrodczym stosowane są indywidualne osłony przed promieniowaniem rentgenowskim.

Badanie trwa kilka minut. Pacjent proszony jest o zdjęcie okrycia wierzchniego oraz usunięcie wszelkich metalowych elementów znajdujących się w naświetlanym obszarze. W zależności od badanego narządu, pacjent proszony jest o wstrzymanie oddechu, po czym technik wykonuje ekspozycję i badanie jest zakończone.

Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania. Jedynie przed badaniem kręgosłupa lędźwiowego i miednicy stosuje się specjalną procedurę przygotowawczą – Przygotowanie dla pacjenta!

Na każde badanie rtg (poza zdjęciem zęba) wymagane jest skierowanie.

Przygotowanie

Jak przygotować się do badania kręgosłupa lędźwiowego, jamy brzusznej, miednicy:

 • Na 48 godzin przed badaniem - obowiązuje dieta lekkostrawna z wyłączeniem surowych jarzyn, owoców, ciemnego pieczywa, gazowanych napojów i soków owocowych, smażonych i tłustych mięs, grochu, fasoli, kapusty.
 • W dniu poprzedzającym badanie należy dodatkowo przyjąć np. Espumisan 3 razy dziennie po 2 kapsułki. Lekka kolacja najpóźniej o godz. 18:00.
 • O przewlekłych zaparciach należy poinformować lekarza kierującego, który w zależności od wskazań medycznych może zalecić zastosowanie preparatu przeczyszczającego.
 • W dniu badania należy pozostać na czczo: bez jedzenia i picia, należy przyjąć rano dwie kapsułki, np. Espumisanu.
 • Nie palić papierosów, nie żuć gumy.
 • Należy przyjąć wszystkie leki przyjmowane na stałe.
 • Jeśli to możliwe, należy zadbać o poranne wypróżnienie.


finansowanie

 • Koronawirus
 • Lanoratorium
 • Alergia
 • Baner 1
vasculife Yasumi

ZNAJDŹ LEKARZA

lekarz w lesznie