Start » Diagnostyka obrazowa » Rentgenodiagnostyka (RTG)

Rentgenodiagnostyka (RTG)

Rentgen klasyczny jest to nieinwazyjne i bezbolsne badanie diagnostyczne, wykorzystujące promienie rentgenowskie. Badanie polega na przechodzeniu przez wybarną część ciała badanego (np. klatkę piersiową) kontrolowanych dawek promieniowania rentgenowskiego wytwarzanego w lampie rentgenowskiej. Promienie rentgenowskie przechodząc przez ciało człowieka docierają do detektora z różnym stopniem osłabienia. Stopień osłabienia promieniowania zależy od spoistości i rodzaju naświetlanych tkanek, co rejestrowane jest przez detektor.

Nasza pracownia wyposażona jest w ucyfrowiony system obrazowania, w związku z czym detektorem promieniowania nie jest klisza, ale specjalny detektor cyfrowy. Obraz ten zostaje przesłany na konsolę roboczą, a następnie na monitory diagnostyczne o wysokiej rozdzielczości, gdzie lekarz radiolog dokonuje oceny.

Wynik badania dostępny jest w postaci opisu słownego oraz nagranej płyty CD.

W czasie badania pacjenta ustawia się między źródłem promieniowania rentgenowskiego a detektorem, zgodnie z zasadami pozycjonowania dla prześwietlania danej części ciała. Technik specjalnymi blendami, znajdującymi się w aparacie, ogranicza pole źródła promieniowania do wybranego fragmentu (zgodnie ze skierowaniem). U osób znajdujących się w wieku rozrodczym stosowane są indywidualne osłony przed promieniowaniem rentgenowskim.

Badanie trwa kilka minut. Pacjent proszony jest o zdjęcie okrycia wierzchniego oraz usunięcie wszelkich metalowych elementów znajdujących się w naświetlanym obszarze. W zależności od badanego narządu, pacjent proszony jest o wstrzymanie oddechu, po czym technik wykonuje ekspozycję i badanie jest zakończone.

Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania. Jedynie przed badaniem kręgosłupa lędźwiowego i miednicy stosuje się specjalną procedurę przygotowawczą – Przygotowanie dla pacjenta!

Na każde badanie rtg (poza zdjęciem zęba) wymagane jest skierowanie.

Przygotowanie

Jak przygotować się do badania kręgosłupa lędźwiowego, jamy brzusznej, miednicy:

 • Na 48 godzin przed badaniem - obowiązuje dieta lekkostrawna z wyłączeniem surowych jarzyn, owoców, ciemnego pieczywa, gazowanych napojów i soków owocowych, smażonych i tłustych mięs, grochu, fasoli, kapusty.
 • W dniu poprzedzającym badanie należy dodatkowo przyjąć np. Espumisan 3 razy dziennie po 2 kapsułki. Lekka kolacja najpóźniej o godz. 18:00.
 • O przewlekłych zaparciach należy poinformować lekarza kierującego, który w zależności od wskazań medycznych może zalecić zastosowanie preparatu przeczyszczającego.
 • W dniu badania należy pozostać na czczo: bez jedzenia i picia, należy przyjąć rano dwie kapsułki, np. Espumisanu.
 • Nie palić papierosów, nie żuć gumy.
 • Należy przyjąć wszystkie leki przyjmowane na stałe.
 • Jeśli to możliwe, należy zadbać o poranne wypróżnienie.


finansowanie

 • stomatologia Kościan
 • vasculife
 • Lanoratorium
 • Alergia
 • Baner 1

ZNAJDŹ LEKARZA

lekarz w lesznie